ارتباط موثر با همسر

ارتباط موثر با همسر


120 دقیقه

6 جلسه
شعار درس

رفتار درست با همسر:

رفتار جرأت مندانه، نه پرخاشگرانه، نه منفعلانه

اهداف درس
  • آشنایی با انواع ارتباط کلامی و غیرکلامی
  • آشنایی با مهارت گوش دادن فعال 
  • شناختن مهارت همدلی و همدردی
  • آشنایی با انواع سبک های ارتباطی
درباره درس

«ببین برای بار چندم تکرار می کنم. سعی کن منظورم را بفهمی. اینقدر نگو که من اصلاً نیاز به مشاوره ندارم و همیشه حق با من است. هنگام ارتباط با همسرت، وسط حرف هایش نپر. بی طاقتی نکن. تو مدام از موضع بالا با همسرت صحبت میکنی و این سبب می شود تا او نیز پرخاشگری کند. در یک کلمه؛ تو باید سبک ارتباطی پرخاشگرانه ات را تغییر بدهی. با ناراحتی و کمی تعجب پاسخ می دهد: آقای دکتر، یعنی شما از من می خواهید منفعلانه عمل نمایم، سرم راه پایین بیندازم و به همه لبخند بزنم و هیچ گاه با کسی مخالفت نکنم. من نمی توانم این گونه باشم». عدم تعادل و عدم درک راه میانه، مشکلی رایج در میان ما انسان هاست. در این گفتگوی خیالی، در پیش گرفتن سبک ارتباطی افراطی و تفریطی با همسر، دشواری کم تری از انتخاب سبک ارتباطی جرأت مندانه دارد. شخصی که این سبک میانه را در ارتباط با همسر خود برمی گزیند، می تواند یک رابطه مفید، مؤثر و با بازدهی بالا برقرار نماید و به خواسته ها و انتظارات خود برسد. آن ها هم حق را به خودشان و هم به همسرشان می دهند. ضمناً آنان شنونده های خوبی هستند و در ارتباط کلامی خود، بدون کنایه و ابهام سخن می گویند. مشخص است که نتیجه چنین ارتباطی، رضایت دوطرفه زن و شوهر و بنا کردن یک زندگی آرام است. همه ازدواج‌ها با ایده امیدوارانه ی تشکیل چنین زندگی خوب و آرامی آغاز می‌شوند؛ اما عدم برقراری ارتباط با همسر به شکلی صحیح، دلیل اصلی اکثر طلاق‌ها می شود. دانش و مهارت بالا تنها یکی از نکاتی بود که با آن می توان ارتباطی مؤثر با همسر خود را تجربه نمود. کسی که به دنبال چنین نوع ارتباطی است، باید دانشی حداقلی در باب چیستی آن و ضرورت و اهمیت آن داشته باشد. ارتباط مؤثر یعنی ما بتوانیم پیام مان را به درستی و به صورت کامل به همسرمان انتقال بدهیم و او متوجه منظور و خواسته ما بشود. این امر نیازمند مهارت دریافت پیام از جمله هنر گوش دادن، مشاهده کردن و همدلی و مهارت های کلامی و غیرکلامی انتقال پیام است. اگر بدانید 93 درصد از تأثیرگذاری پیام شما، به عوامل غیرکلامی همچون لحن صدا و زبان بدن شما اختصاص دارد، مطمئناً در نحوه ارتباط خود با همسرتان تجدید نظر می کنید.

این درس تحت عنوان «ارتباط موثر با همسر» در 6 جلسه توسط دکتر میرسبحان سادات عضو انجمن روانشناسی ایران ارائه شده است. هدف اصلی این درس، آشنا کردن مخاطبان با نحوه ی ارتباط مؤثر با همسر و عوامل تسهیل کننده و بازدارنده آن می باشد. استاد این هدف را از طریق پرداختن به موضوعاتی از قبیل آشنائی با مهارت ارتباط موثر، آشنایی با عوامل تاثیرگذار بر ارتباط زوجین، آشنایی با انواع ارتباط کلامی و غیرکلامی، آشنایی با گوش دادن فعال، آشنایی با مهارت همدلی و آشنایی با سبک های ارتباطی به پیش برده است. با گذراندن این درس، شما پیام هایتان را به صورت کامل، درست و صحیح به همسرتان منتقل می کنید و نیازها و خواسته های همسرتان را نیز به درستی دریافت می کنید. با آموختن این مهارت، شما نه تنها دچار سوء فهم یا سوء تفاهم کم تری با همسرتان می شوید، بلکه با گوش سپردن و همدلی با او، مشکلات گذشته تان را نیز حل خواهید نمود.


سرفصل‌ها
لطفا وارد شوید و در درس ثبت نام کنید
دوره آموزشی ارتباط موثر با همسر [راهکار های طلایی برای ارتباط بهتر زوجین با همدیگر]

آموزش راهکارها و تکنیک های ارتباط بهتر با همسرتان را در این دوره کامل و حرفه ای آموزشی یاد بگیرید و در زندگیتان اجرا کنید و نتیجه را لمس کنید