مدیریت استرس

مدیریت استرس


123 دقیقه

6 جلسه
شعار درس

با مدیریت استرس،

ترس هایت را قورت بده

اهداف درس
  • آشنایی با تعریف استرس
  • شناختن عوامل ایجاد کننده استرس
  • دانستن چگونگی مدیریت استرس
  • آشنایی با راهبردها و تکنیک‌های مدیریت استرس
درباره درس

در دنیای پیچیده و پر سرعت امروزی، استرس به‌ یکی از همراهان همیشگی انسان ها تبدیل شده است. در عصر ما، از کودکان سه ساله تا افراد مسن هشتاد ساله، همگی معتقدند که این استرس، در همه موقعیتها، کارهای آنها را مختل می کند.آیا می دانستید در سه دهه گذشته، آمار ابتلا به اضطراب، بیست برابر شده است؟ آیا می دانستید، روان شناسان، استرس را مهم ترین و شایع ترین بیماری قرن بیست و یکم می دانند؟ در چنین وضعیتی، خیلی از افراد دوست دارند که از این استرس‌ها فرار کنند ولی نمی‌دانند چطور و چگونه این کار را انجام دهند. آن ها دوست دارند تا کسی را پیدا کنند تا برایشان در مورد این موضوع صحبت کند و به آن ها بگوید که این همراه همیشگی سمج چیست و چطور می توان آن را مدیریت کرد و تأثیراتش را کمتر نمود. چنین شخصی در وهله ی نخست به شما خواهد گفت: در دنیای امروز با وجود تغییرات بزرگ و موقعیت‌های پر تنش فراوان، یک امر طبیعی است که با استرس مواجه شویم و این یک واقعیت است‌. پس به جای فرار، باید به دنبال مدیریت و کنترل این هیجان بود. آشنایی با مهارت مدیریت استرس یک امر بسیار مهم در دنیای امروز است چرا که شما اگر نتوانید استرس خود را در شرایط مختلف کنترل کنید، باعث وخیم‌تر شدن اوضاع می‌شود . مرحله نخست این مهارت، فهم چیستی استرس، عوامل و نتایج آن است. اگر بخواهیم در یک تعریف ساده استرس را معنا کنیم، در واقع استرس همان پاسخ طبیعی بدن شما در برابر عوامل آسیب‌ زا و خطر‌های احتمالی است. بنابراین استرس همیشه زیان آور نیست و می تواند افراد را به سمتِ دادن پاسخ مناسب به موقعیت های مختلف هدایت و رهنمود کند. استرس به خودی خود فرایندی پیچیده به شمار می‌آید که دربردارنده ابعاد گوناگونی مانند بعد فردی و بعد محیطی و اجتماعی و بعد زیستی می باشد. با بروز استرس ممکن است شما علائم جسمی و روحی مختلفی از قبیل خستگی، ترس، اختلال ادراک و تمرکز را تجربه کنید. قرار گرفتن در معرض استرس بر اثر یک سری علل و عوامل تنش زایی است که منجر به از بین رفتن تعادل درونی انسان می شود. این امر در نهایت باعث آشفتگی اختلال و بیماری های جسمانی روانی و اجتماعی می شود و به طور کلی اثرات مخرب بر جسم و روح انسان دارد.

این درس تحت عنوان «مدیریت استرس» در 6 جلسه توسط دکتر میرسبحان سادات عضو انجمن روانشناسی ایران ارائه شده است. هدف اصلی درس، آموزش نحوه مواجهه درست با استرس و کنترل و مدیریت آن به مخاطبان است. استاد این هدف را از طریق پرداختن به موضوعات متعددی از قبیل آشنایی با مفهوم و کارکرد استرس، آشنایی با انواع استرس و پیامدهای آن، عوامل ایجادکننده استرس، چگونگی مدیریت استرس و آشنایی با راهبردها و تکنیک‌های مدیریت استرس به پیش برده است. شما در این درس، با عوامل ایجادکننده استرس آشنا خواهید شد و راهکارها و تکنیک های متعددی برای مدیریت کردن استرس خود خواهید آموخت. با گذراندن این درس، شما دیگر احساس خستگی و زودرنجی دائمی نخواهید نمود و به سبک زندگی سالم تری دست خواهید یافت.


سرفصل‌ها
لطفا وارد شوید و در درس ثبت نام کنید
دوره آموزش مدیریت استرس + فیلم آموزشی و جزوه

بهترین دوره آموزشی مدیریت استرس ، عوامل ایجاد استرس ، درمان استرس و راههای مدیریت استرس را در این کارگاه آموزشی فرا بگیرید