چگونه مادری شایسته باشیمهمیشه پای یک مادر در میان است.


جلسه
اهداف درس
    • آشنایی با نقش مادر در سلامت معنوی فرزند
    • آشنایی با نقش مادر در سلامت روانی فرزند
    • آشنایی با نقش مادر در تقویت هوش اخلاقی فرزند
درباره درس

باغبانی را تصور کنید که دانه ای در زمین می کارد. نهالی را تصور کنید که رشد می کند و به درختی تنومند تبدیل می شود. درختی پرثمر را تصور کنید که سالیان درازی، حتی بعد از مرگ باغبان، منشأ خیر و برکات فراوان است. این، داستان فرزند نیک است که با داشتن همسری شایسته محقق می شود. اینجا، سخن بر سر این مژده و نوید است که شما می توانید با انتخاب همسر صالح، صالح بودن نسل خودتان را رقم بزنید. در این درس، با عوامل محیطی و وراثتی نقش مادر در صالح شدن فرزند آشنا خواهید شد و راهکارهایی برای تربیت فرزند نیک خواهید آموخت. احتمالا همه ی مـا با خود این سوال را مطرح کرده‌ایم کـه: آیا مـن مادر خوبی هستم؟ اکثر مواقع مـا بررسی نمی کنیم کـه چـه روشی را برای چـه کاری انتخاب کرده‌ایم و آیا این روش درست بوده اسـت یا نه؟ با گذراندن این درس، از سویی بهترین پیوند هیجانی و عمیق و پایدار را بین خودتان و کودکتان رقم خواهید زد و از سوی دیگر، هوش اخلاقی کودکتان را پرورش خواهید داد و فرزندتان را در برابر بیماری های اخلاقی عصر حاضر واکسینه خواهید نمود. با این دو کار، قدمی بزرگ در راستای داشتن فرزندی آرام و برخوردار از ثبات شخصیت خواهید برداشت و فرزندتان را به این توانایی مسلح می کنید که مسیر درست را از نادرست تشخیص بدهد و بر اساس آن عمل و رفتار کند.

از مادر شایسته تا خانواده و جامعه سالم

اگر ما می‌خواهیم یک جامعه‌ی سالم را رقم بزنیم، باید حتماً خانواده‌های ما سالم و کارآمد باشند و اگر می خواهیم یک خانواده سالم تشکیل دهیم، باید حتماً مادران شایسته ای داشته باشیم. انتخاب همسری شایسته بدان سبب مهم است که دو دسته از عوامل در تعلیم و تربیت کودک مؤثر است. یکی از آن‌ها وارثت است و دیگری هم عوامل محیطی است و نقش مادر نسبت به پدر در این عوامل بیش تر است. مادر است که نگاه اولیه‌ی ما به دنیا و افراد  پیرامون مان را شکل می دهد. مادری که همواره در دسترس می باشد و پاسخگوی نیازهای فرزندان خویش  هست، کودک آرامی را پرورش می دهد که به قرار و امنیت رسیده و از ثبات شخصیت برخوردار است. بنابراین پروسه‌ی فرزند صالح و سالم یا بدکار و فاسد با انتخاب زن صالح یا ناصالح کلید می‌خورد. اگر این موضوع برایتان اهمیت دارد، درس پیش رو را از دست ندهید.

رابطه ی ویژگی های شخصیتی مادر و سلامت روان فرزند

بین ویژگی‌های شخصیتی مادر و سلامت روان فرزندان طبق پژوهش‌های متعددی که در ایران و در خارج از ایران انجام شده رابطه‌ی معناداری وجود دارد. حالا این رابطه‌ی معنادار می‌تواند مثبت یا منفی باشد. مثلاً رابطه‌ای که بین ویژگی‌های شخصیتی مادر، مثلاً روان‌رنجوری و سلامت روان فرزندان وجود دارد یک رابطه‌ی منفی هست. یعنی اگر مادری مضطرب باشد، اگر مادری افسرده‌حال باشد، اگر مادری اهل خصومت و تکانش‌وری باشد فرزندان او به تناسب همین رفتار متأسفانه زمینه‌ی افسردگی را دارند، زمینه‌ی اضطراب را به ویژه در دوران نوجوانی دارند، و همین‌طور به شدت این افراد یعنی این فرزندان که مادران این‌چنینی دارند از دوران نوجوانی به بعد تمایل به مصرف مواد مخدر پیدا می‌کنند. پس این رابطه یک رابطه‌ی منفی هست.

فرزند سالم در آغوش مادر سالم

اگر چنان‌چه فردی و مادری برون‌گرا باشد به این معنا هست که او خیلی اهل رفت و آمد و ارتباط برقرار کردن با مردم است. او بسیار پرانرژی است. فعال است. قاطعیت دارد. جرئت‌ورزی او از میزان بالایی برخوردار است. پس بنابراین این مادر فرزند شادتری دارد. امید به زندگی در فرزندان چنین مادرانی میزان بالایی دارد و ما باید به این توجه بکنیم. یا اگر ما سایر ویژگی‌های شخصیتی را در نظر بگیریم. مادرانی که مثلاً فرد منظمی هستند، مادرانی که اهل پیشرفت هستند، مادرانی که تمایل به بخشندگی، به مهربانی، دستگیری از مردم و فضیلت‌های اخلاقی این‌چنینی هستند می‌توانند فرزندانی را تربیت بکنند که آن‌ها هم اهل مراعات، اهل رعایت حقوق مردم، اهل مهربانی و بخشندگی و اهل رعایت قانون باشند و این به شدت از آن‌ها افراد سالمی را به لحاظ روانی می‌سازد. نتیجه این که، مادر شخصیت بسیار مهم و تأثیرگذار در شکل‌گیری سلامت روان فرزند دارد.

چگونه مادر می­تواند از فروپاشی اخلاقی فرزندش جلوگیری کند؟

  این دنیا، یک دنیای سمی است و لحظه به لحظه و رفته رفته متأسفانه بسیاری از ارزش‌های اخلاقی متزلزل می‌شود. بنابراین می‌خواهیم یک راهکاری را پیشنهاد بدهیم برای این که در این دنیای بحران زده به واسطه‌ی آن راهکار از فرزندان خودمان بتوانیم محافظت بکنیم. افزایش هوش اخلاقی و راه‌کارهایی که می‌شود در این زمینه ارائه داد می‌تواند، بهترین محافظ برای فرزندان ما در برابر همه‌ی این تزلزل‌های اخلاقی باشد. افزایش هوش اخلاقی و پرورش هوش اخلاقی مهم‌ترین و جدی‌ترین راهکاری هست که ما می‌توانیم به واسطه‌ی آن از فرزند خودمان در برابر فروپاشی اخلاقی محافظت بکنیم و به این واسطه فرزند ما می‌تواند مسیر درست را از نادرست تشخیص بدهد و بر اساس آن عمل و رفتار بکند.

مادر و پرورش گام به گام فضیلتهای هوش اخلاقی فرزند

اولین مرحله از این آموزش‌ها تشخیص است. ما به واسطه‌ی بعضی از ویژگی‌ها و شاخص‌ها تشخیص می‌دهیم که فرزند ما مثلاً اهل داشتن وجدان و کنترل نفس هست یا نه. حالا اگر دیدیم که فرزند ما اهل همدردی با دیگران نیست یا این حس همدردی با دیگران در او بسیار ضعیف است. باید ریشه‌ی آن را پیدا بکنیم. پس مرحله‌ی دوم ریشه‌یابی است. در نهایت بعد از ریشه‌یابی باید به دنبال راهکارهایی باشیم که این مؤلفه از هوش اخلاقی را در فرزند ما تقویت بکند. به سراغ اولین مؤلفه‌ از هوش اخلاقی می‌رویم.

مادر و راهکارهای افزایش هوش اخلاقی کودک

همدردی، کنترل نفس و وجدان سه مؤلفه هوش اخلاقی می باشند. اصلی ترین راهکار برای تقویت این سه مؤلفه در فرزند، این است که آن ها را در عمل مادرش ببیند. به عبارت دیگر، مادر باید یک زمینه‌ی مناسب برای رشد اخلاقیات در فرزندان خود فراهم کند. این اتفاق نمی افتد مگر اینکه او الگوی خوبی برای فرزندان خود باشد. مادری که همه نشانه های همدری با دیگران، خویشتن داری و داشتن وجدان را از خود بروز بدهد، فرزندی با هوش اخلاقی بالا را تربیت خواهد نمود.


سرفصل‌ها
لطفا وارد شوید و در درس ثبت نام کنید
دوره آموزشی چگونه مادری شایسته باشیم

همه مادران زمانی که صاحب فرزند می شوند دغدغه این را دارند که چگونه نقش خود به عنوان یک مادر خوب را ایفا کنند ، ما در این دوره آموزشی این موضوعات را به شما آموزش می دهیم.

فرم ارسال نظر


طیبه مصلح نژاد
1400/04/22

آگاهی از روش های تربیت فرزند در دوره های مختلف