آشنائی با روش مقاله نویسی علمی و پژوهشی


01 ساعت و 30 دقیقه


4 جلسه
اهداف درس
  • -

درباره درس

مقاله نویسی چیست؟

امروزه و با گسترش اینترنت و پیشرفت تکنولوژی پیداکردن مطالب و مقاله‌های مختلف درمورد موضوع مورد نظر بسیار آسان و سریع است. به طور کلی مقاله نوشته‌ای است که نویسنده با بررسی و گردآوری مشاهدات و تجربیات خود و همچنین تحقیقات علمی صورت گرفته و بر اساس رویه‌هایی که در موضوع مدنظر وجود دارد، در بخش‌های مختلف اقدام به نوشتن آن می‌کند. مقالات بر اساس هدفی که نویسنده از نگارش آن در ذهن دارد در دسته‌بندی‌های مختلفی نوشته می‌شوند. اما باید در نظر داشته باشید که ساختار کلی همه مقالات یکسان و شبیه به هم است. کاربران گوناگون مانند دانشجویان و اساتید دانشگاهی مقاله‌هایی را در جستجوی خود انتخاب می‌کنند که اصول و مراحل مقاله نویسی در آن‌ها به خوبی رعایت شده باشد. بنابراین اگر قصد دارید مقاله نویسی را به درستی و حرفه‌ای آغاز کنید باید اصول و مقدمات مقاله نویسی را به خوبی درک کنید و آموزش آن را فرا گیرید.

مراحل مقاله نویسی

اگرچه ممکن است مقالات مختلف طبق موضوعی که ارائه می‌دهند و جایی که در آن چاپ می‌شوند مراحل و الگوهای متفاوتی داشته باشند اما به طور کلی ساختاری که برای مقاله نویسی باید رعایت شود به صورت زیر است:

عنوان مقاله

اولین قدم برای نوشتن یک مقاله حرفه‌ای انتخاب موضوع و عنوانی مناسب و گیراست. این عنوان باید به گونه‌ای انتخاب شود که دربرگیرنده‌ی موضوعاتی باشد که در مقاله نوشته می‌شود. اگر خواننده با دیدن عنوان مقاله هدف شما از نگارش مقاله را به خوبی متوجه نشود ممکن است از خواندن آن صرف نظر کند. بنابراین عنوان مقاله باید توصیف‌گر ذهنیت شما از نوشتن متن باشد. نکته‌ای که در این مورد باید در نظر داشته باشید این است که می‌توانید از کلمات کلیدی متن خود برای انتخاب عنوان استفاده کنید.

چکیده

چکیده توضیح مختصر و کوتاهی از کل مقاله است که با خلاصه مقاله تفاوت دارد. خلاصه متن عبارت است از جمع کردن کل متن در جملات کوتاه و زمانی کاربرد دارد که شخص متن را قبلا خوانده باشد یا از محتویات آن مطلع باشد. اما کاربرد چکیده زمانی است که خواننده قصد دارد از موضوع و مقصود نویسنده از نگارش مقاله مطلع شود. باید در نظر داشت که چکیده نمی‌تواند مقصود نویسنده از مقاله را به طور کامل مشخص کند بنابراین جایگزین کل متن مقاله نیست.

مقدمه

یکی از مهم‌ترین اصول و قواعد مقاله نویسی نوشتن مقدمه جذاب و کاربردی است. اگر مقدمه هدف و مقصود نویسنده از مقاله را به خوبی روشن کند و پرسش‌هایی که در ذهن خواننده ایجاد شده را پاسخ دهد خواننده به خواندن ادامه متن مقاله ترغیب می‌شود. اما نکته‌ای که باید رعایت شود این است که مقدمه نباید خیلی طولانی شود و ذکر نکات و موضوعات اصلی و مهم کافی است.

روش تحقیق

در این بخش از مقاله نویسی به ذکر روش‌ها و آزمایشاتی که برای تحقیق مورد نظر استفاده شده است و همچنین دلایلی که از این روش‌ها بهره برده‌اید، می‌پردازید.

نتایج

در این بخش نویسنده نتایجی را که از تحقیق مورد بحث به دست آورده در قالب طرح‌ها، نمودارها و جداول مختلف بیان می‌کند. این بخش از مقاله نویسی شاید مهم‌ترین بخش آن باشد. به همین جهت قسمت نتایج معمولا طولانی‌ترین بخش یک مقاله محسوب می‌شود که هرچقدر نویسنده در این قسمت توانایی و مهارت بالاتری داشته باشد به دیده شدن بهتر و بیشتر مقاله و موفق شدن آن کمک می‌کند.

تجزیه و تحلیل

این قسمت از مقاله نویسی به بحث درمورد نتایج به دست آمده از توضیحات قبلی می‌پردازد. همچنین نویسنده در این قسمت نتایج به دست آمده را با نتایجی که سایر محققین کسب کرده‌اند مقایسه می‌کند.

منابع

استفاده از هر متن یا اطلاعاتی که نویسنده از منابع دیگر به دست آورده بدون ذکر این منابع غیر قانونی و دزدی محسوب می‌شود. بنابراین در این بخش از مقاله همه منابع مورد استفاده در متن ذکر می‌شود. موضوعی که در آموزش مقاله نویسی بسیار کاربردی و مهم به شمار می‌رود جدید بودن منابع مورد استفاده است. اگر منابعی که استفاده می‌کنید قدیمی باشند نظر خوانندگان و محققان و اساتید را جلب نمی‌کند. زیرا با پیشرفت روزافزون علم و چاپ مقاله‌های پرشمار دلیلی ندارد از جدیدترین منابع و پژوهش‌های ارائه شده بهره نبرید و از منابع قدیمی و تاریخ مصرف گذشته استفاده کنید. زمانی که دسترسی به منابع جدید و به روز در سال میلادی 2022 به سادگی انجام می‌گیرد و به وفور در دسترس همگان قرار دارد، استفاده از منابعی که حتی 2 سال پیش هم نوشته شده‌اند کاری بیهوده است و باعث می‌شود مقاله شما به خوبی دیده نشود.

آموزش مقاله نویسی

محصولی که قرار است به شما ارائه شود تمام اصول و ارکان اصلی و مهم مقاله نویسی را همچون مطالبی که در بالا مطالعه کردید، در اختیار شما قرار می‌دهد. در این محصول به طور کامل و از ابتدای کار که انتخاب موضوع است تا آخرین قسمت که منابع ذکر می‌شود و همچنین توضیحاتی در خصوص انتشار مقاله در سامانه‌های مختلف با شما همراه می‌شویم. همه نکات و قواعدی که به ساده شدن مقاله نویسی کمک می‌کند در این مجموعه گردآوری شده است.

در سال‌های اخیر چاپ مقالات آموزشی و پژوهشی روز به روز در حال افزایش است و ضرورت یادگیری اصول مقاله نویسی بیش از پیش مخصوصا برای اساتید و دانشجویان حس می‌شود. از اصلی‌ترین و مهم‌ترین معیارهای پذیرش در مراکز تحقیقاتی چاپ مقالاتی است که از نظر علمی پذیرفته شده باشند و اصول و ارکان مقاله نویسی در آن‌ها به خوبی رعایت شده باشد. بنابراین پیشنهاد ما به شما استفاده از این محصول و یادگیری همه نکات مهم مربوط به مقاله نویسی است.


سرفصل‌ها
لطفا وارد شوید و در درس ثبت نام کنید
دوره آموزش مقاله نویسی و روش های نوشتن مقالات علمی و پژوهشی به صورت ویدیویی

نوشتن مقاله امروزه از معیار های مهم ارزیابی دانشجویان تحصیلات تکمیلی ، اساتید هیئت علمی و استخدام به عنوان پژوهشگر در مراکز تحقیقاتی می باشد ، با گذراندن این درست این مهرات مهم را بیاموزید

فرم ارسال نظر