مدیریت رفتار در فضای مجازی


600 دقیقه


6 جلسه
اهداف درس
  • -

درباره درس

استفاده از اینترنت و فضای مجازی، یکی از جلوه‌های آشکار دنیای مدرن و ابزاری مهم برای آموزش به شمار می‌رود و علیرغم تمام محاسن و مزایای آن یک سری دغدغه‌ها و نگرانی‌ها را بر خانواده‌ تحمیل می‌نماید. گسترش فضای مجازی در حوزه رابطه فرزندان و والدین تغییراتی بوجود آورده که از جمله می‌توان به کاهش نقش خانواده به عنوان مرجع ارزش‌ها، کاهش ارتباط والدین و فرزندان، از بین رفتن حریم بین فرزندان و والدین و افزایش تنش بین آنها به دلیل استفاده از فضای مجازی اشاره کرد.

شبکه‌های اجتماعی یکی پس از دیگری ظهور نموده و با به وجود آمدن پدیده نوینی به نام «زندگی دوم» خطر ایجاد تغییرات بنیادی در طرز تلقی، نگرش و سبک زندگی نوجوان را افزایش داده است. با اين وجود آیا می دانستید در آمریکا تا سیزده سالگی، هیچ فرزندی حق داشتن موبایل ندارد؟ آیا می دانستید قوانین کشورهای غربی در استفاده از فضای مجازی، آنقدر سخت گیرانه است که در آنجا اگر فردی زیر هجده سال، از چنین فضایی استفاده نامناسب نماید، دادگاه می تواند حکم به عدم کفایت خانواده بدهد و فرزندشان را از آن ها بگیرد؟!!

آیا می دانستید در این کشورها، سال ها از عمر کودکان و نوجوانان، به آموزش سواد رسانه ای صرف می شود؟ اهمیت این موضوع، به قدری است که یونسکو، سواد رسانه ای را، جزء مهم سواد می داند و انسان های غافل از آن را، انسان هایی بی سواد به شمار می آورد.

شما در این درس، با معنا و اهمیت سواد رسانه ای و جنبه های مثبت و منفی آن، آشنا خواهید شد و مهارت هایی برای تشخیص تکنیک های اقناع سازی رسانه ها خواهید آموخت. با گذراندن این درس، به نگاه واقع بینانه ای در باب رسانه ها خواهید رسید و خود و فرزندان خود را در مواجهه با آنها، واکسینه خواهید نمود.

این درس، این امکان را برای شما به وجود خواهد آورد که با برنامه ریزی دقیق، از فرصت هایی که رسانه ها برایتان پدید آورده اند، نهایت استفاده را بکنید و از آسیب های آن ها دوری کنید. يكي از هديه هاي اين درس به شما اين است كه با يادگيري نكات كليدي براي مديريت در فضاي مجازي، به جای اسیر رسانه ها بودن، امیر رسانه ها خواهید شد.

 

سرفصل ها

جلسه اول: تاثیر رسانه ها؛ با تاکید بر خانواده

جلسه دوم: اهمیت شناخت رسانه ای و انواع زاویه دید به رسانه ها

جلسه سوم: انواع سواد رسانه ای و جنبه های مثبت و منفی رسانه ها

جلسه چهارم: تکنیک های اقناع سازی رسانه ها

جلسه پنجم: آسیب ها و قوانین استفاده از نت در کشورهای مختلف

جلسه ششم: مفاهیم اصلی سواد رسانه ای

 


سرفصل‌ها
لطفا وارد شوید و در درس ثبت نام کنید
آموزش و مدیریت رفتار در فضای مجازی

راهکار های استفاده درست از فضای مجازی و اینترنت را در این دوره آموزشی بیاموزید

فرم ارسال نظر