مهارت خودباوری و اعتماد به نفس


120 دقیقه

با تقویت اعتماد به نفس، یک سر و گردن از همه بالاتر باش


6 جلسه
اهداف درس
  • 1- آشنایی با تعریف خودباوری و اعتماد به نفس

    2- دانستن علائم و نشانه های کمبود اعتماد به نفس

    3- کسب راهکارهای شناختی-رفتاری افزایش اعتماد به نفس

    4- کسب راهکارهای اجتماعی-معنوی افزایش اعتماد به نفس

درباره درس

دوره آموزشی افزایش اعتماد به نفس

افزایش اعتماد به نفس هنر و مهارتی است که در زندگی شهری و ماشینی امروزی، روز­به ­روز بیشتر نیاز به آن احساس می­شود. به کمک این دوره آموزشی و با یادگیری یک سری اصول و روش­های ساده و کاربردی، زندگی بهتری را برای خود رقم خواهید زد و در­های جدیدی را برای کسب موفقیت و سعادت به­روی خود خواهید گشود.

تعریف اعتماد به نفس

داشتن اعتماد به نفس یعنی به خود و توانایی­هایمان در برخورد با مسایل زندگی اعتماد داشته باشیم و با یک دید مثبت به حل­ و­ فصل مشکلات موجود بپردازیم. در این حالت احساس می­کنیم کنترل اتفاقات زندگی بر­عهده خودمان است و به­ روشنی از توانایی­ها و هم­چنین ضعف­های خودآگاهی داریم.

در چنین شرایطی است که انتظارات و هدف­های زندگی را هوشیارانه و واقع­گرایانه انتخاب می­کنیم و به­راحتی با انتقاد­های دیگران کنار خواهیم آمد.

 

 

سرفصل ها

جلسه اول: آشنایی با معناشناسی خودباوری و دیدگاه ها

جلسه دوم: علل و نشانه های کمبود خودباوری و اعتماد به نفس

جلسه سوم: راهکارهای شناختی افزایش اعتماد به نفس و خودباوری

جلسه چهارم: راهکارهای رفتاری افزایش اعتماد به نفس و خودباوری

جلسه پنجم: راهکارهای اجتماعی افزایش اعتماد به نفس و خودباوری

جلسه ششم: راهکارهای معنوی افزایش اعتماد به نفس و خودباوری

 

برای افزایش اعتماد به نفس باید با ارزش­های درونی خود رو­به­ رو شویم که پس از تجربیات سال­ها و اتفاقات مختلف در زندگی ما شکل می­گیرد.

گاهی این ارزش­ها به صورت منفی در مواجه با خود شکل گرفته­اند و تا نتوانیم آن­ها را تغییر دهیم، مسیر زندگی برای ما تغییری نخواهد کرد. و این چرخه تا جایی ادامه پیدا می­کند تا دوباره به همان نقطه اول بازگشته و مجبور به تغییر ارزش­های به نا­خود­آگاه شکل گرفته در خود خواهیم بود.

با کمک دوره آموزشی افزایش اعتماد به نفس، ریشه مسایل مختلف در زندگی خود را پیدا می­کنید و با یک دید وسیع­ تر، عوامل تعیین کننده در سرنوشت خود را خواهید آموخت.

تعریف اعتماد به نفس به­ صورت درست و اصولی، اولین قدم در این راه بوده و بقیه مسیر را برای شما هموار خواهد ساخت.

 

علائم کمبود اعتماد به نفس

برای افزایش اعتماد به نفس در ابتدا باید ببینیم علائم کمبود اعتماد به نفس چیست؟ در این قسمت مهمترین این علائم را به صورت موردی برای شما ذکر کرده­ایم:

. در مورد خود حرف­های منفی زدن و زیاد از حد منتقد خود بودن

. شوخی کردن و مسخره کردن توانایی­های خود

. تمرکز بیش از حد روی ضعف­ها و نادیده گرفتن دست­آورد­های خود

. خود را مورد سرزنش قرار دادن وقتی که امور بر طبق خواسته­مان پیش نمی­رود

. فکر کردن به اینکه دیگران از من خیلی بهتر هستند

. فکر کردن به اینکه من لایق داشتن زندگی بهتر نیستم

. قبول نکردن تعریف و تمجید دیگران در مورد خودمان

. دوری کردن از هر­گونه چالش و فعالیت جدید به دلیل ترس از شکست

. بیش از حد ناراحت شدن بعد از شنیدن نظر مخالف یا هر­گونه انتقاد

. احساس غم، افسردگی، بیهودگی، خشم و نگرانی مفرط

دوره آموزشی افزایش اعتماد به نفس به شما این امکان را می­دهد تا علائم کمبود در زندگی خود را به روشنی درک کنید. بعد از درک و شناخت شرایط موجود، می­توانید اقدام به تغییر این شرایط کرده و اولین گام­ها برای تغییر زندگی خود را بردارید.

اعتماد به نفس پایین معمولا در دوران کودکی شکل می­گیرد. معلمان، دوستان و خانواده هر کودک در شکل­ گیری آن موثر هستند و یک پیام مثبت یا منفی را به کودک منتقل می­کنند.

به دلایلی این پیام­ها تا سنین بزرگ­سالی با کودک باقی می­ماند و کار را برای جبران و افزایش اعتماد به نفس سخت­تر می­کند. البته نوع شخصیت کودک هم در این پروسه بی­ تاثیر نیست.

بعضی از افراد عموما به سمت منفی­ نگری سوق بیشتری دارند در حالی­که برخی دیگر همیشه برای خود استاندارد­های بالایی در نظر می­گیرند.

راه­های افزایش اعتماد به نفس

بهبود و افزایش اعتماد به نفس یک مهارت و کیفیت در زندگی محسوب می­شود. به این معنی که با تمرین و تکرار می­توانیم آن را بهتر کرده و به­ تدریج به فردی قوی­تر تبدیل شویم. اولین قدم این است که با خود کمی مهربان­تر باشیم. خصوصا در اوقات سختی به ­جای سرزنش کردن خود، به­ گونه­ ای با خود رفتار کنیم که انگار می­خواهیم به یک دوست نزدیک و صمیمی مشورت بدهیم.

در قدم بعدی باید نقاط قوت خود را پیدا کنیم و به آن آگاهی داشته باشیم. همه ما در یک مهارت توانایی داریم که شاید به آن توجه نمی­کنیم. این مهارت می­تواند آشپزی باشد و یا آواز خواندن و یا اینکه صرفا یک دوست خوب برای دیگری باشیم. در نهایت همه ما از انجام کارهایی که در آن مهارت داریم لذت برده و انجام این کار می­تواند تا حد زیادی حس و حال ما را بهتر کند.

راه دیگر افزایش اعتماد به نفس انتخاب صحیح افرادی است که با آن­ها در ارتباط هستیم. اگر به نظر شما دوستان و نزدیکان شما افرادی منفی هستند و موجب سرخوردگی شما می­شوند، بهترین راه کم­ کردن زمانی است که با این افراد می­گذرانید. سعی کنید با افرادی مثبت و پر­انرژی وقت خود را سپری کنید. دوستانی که از شما انتظار ندارند تا فرد مورد دلخواه آن­ها باشید.

از موارد بسیار مهم در مسیر افزایش اعتماد به نفس یادگیری نه گفتن به دیگران است. یکی از مشکلات افراد با اعتماد به نفس پایین این است که حتی زمانی که واقعا نمی­خواهند کاری را انجام دهند، در گفتن نه و دادن جواب منفی به اطرافیان دچار مشکل می­شوند.

همین موضوع موجب می­شود تا همیشه احساس خشم و افسردگی را با خود همراه ببینند و همواره در رنج باشند و بار سنگین مسئولیت را بر دوش خود احساس کنند.

همین حالا کنترل زندگی و احساسات خود را به­دست بگیرید.

دوره آموزشی افزایش اعتماد به نفس قدم به قدم در کنار شما است تا با یادگیری مهارت­های اولیه در برخورد با خویشتن، زندگی بهتری را به شما هدیه کند. این دوره توسط مجرب­ترین اساتید در زمینه روانشناسی تهیه شده است و به شما کمک خواهد کرد تا با ایجاد تغییرات پایدار و در کوتاه­ ترین زمان ممکن، کنترل امور زندگی خود را به­ دست گرفته و شروع به ساختن آینده مورد علاقه خود کنید.


سرفصل‌ها
لطفا وارد شوید و در درس ثبت نام کنید
دوره آموزش افزایش اعتماد به نفس و تقویت عزت نفس

آشنایی با عوامل افزایش اعتماد بنفس و عوامل مهم در کمبود اعتماد بنفس و عزت بنفس و ارائه راهکار های عملی

فرم ارسال نظر